Jūs esate čia: Pagrindinis - Apie pirtis

Apie pirtis

Trumpa pirties istorija:

Pirmą kartą lietuviška pirtis paminėta rusų, vadinamajame Ipatijaus metraštyje, kur aprašoma, kad kunigaikštis Treniota buvo nužudytas eidamas į „mylnicą“, t.y pirtį. 13 a. pirtys jau buvo įprastas kunigaikščio dvaro statinys.
Pirtys minimos ir Kryžiuočių ir Livonijos ordinų kronikose, vėliau 15-17 a. dvarų inventoriuose. Lietuviškuose dvaruose statytos gana sudėtingos 2-jų ir 3-jų patalpų pirtys, kuriose buvo atskiros garinimosi, prausimosi ir poilsio patalpos.
Senovėje turtingieji lietuviai mėgo maudytis šiltose maudyklėse, kartais net kelis sykius per dieną, ponų namuose buvę maži pastatėliai, vadinami pirtelėmis, kuriuose vanduo buvęs šildomas ant akmenų.
Neturtingieji, t. y. valstiečiai, statėsi požeminius rūselius su akmenų krosnimis. Išnykus lietuvių dvarų kultūrai iki mūsų dienų išliko tik paprastos 1-2 patalpų vargingų valstiečių pirtys.
1536 metais Vilniaus miestas turėjo karaliaus privilegiją statyti viešąsias pirtis, kurių tuo metu buvo apie kelias dešimtis.
Istoriškai pirtys buvo labiau paplitusios Aukštaitijoje, Dzūkijoje, Dainavoje – jotvingių krašte. Vakarų Lietuvoje pirčių buvo mažiau.
Lietuviškų pirčių labai sumažėjo po Valstybės padalijimo ir rusų okupacijos bei 1708-1710 m. maro. Pirčių negausino ir dažni karai, rusų valdžios persekiojimai, lenkiškos kultūros plitimas. Nemaža įtakos turėjo ir bažnyčios draudimai statytis pirtis ir maudyti jose sekmadieniais, galioję Prūsijoje. Sovietinį pokarį išgyveno ir į 1987 m. surašymą pateko vos per 30 000 kaimo pirčių.

Įdomu:
Šiek tiek pasėdėjęs garinėje, žmogus išrausta. Tai reiškia, kad labai suaktyvėja jo poodinė kraujotaka. Pulsas kaitinantis padažnėja iki 100-130 tvinksnių per minutę, o širdies perpumpuojamo kraujo kiekis padidėja 1,5 karto. Sveikam žmogui pirtis yra natūrali ir naudinga širdies-kraujagyslių sistemos treniruotė. Suomių patarlė sako: „Jei galėjai ateiti iki saunos, tai gali ir eiti į ją“.

Ilsintis priepirtyje pulsas palaipsniui normalizuojasi, todėl poilsio pertraukėlės turi būti pakankamos trukmės. Šalčio procedūros metu (apsipilant šaltu vandeniu, maudantis eketėje) žmogaus periferinės kraujagyslės staiga susitraukia ir kraujo spaudimas padidėja, todėl asmenims, turintiems aukštą kraujospūdį, tokiais atvejais reikia elgtis atsargiai. O asmenims su žemu kraujospūdžiu šalti apsipylimai ir maudynės eketėje pataiso savijautą

Mes ir Facebooke

SERP, Keyword Rank, RSS, RSS FEED,